Adam Cohen

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 5
France 1

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Portugal 2
Venezuela 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
Duje Maretic (CRO) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Goran Ivancic (SRB) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 2
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Massimiliano Neri (ITA) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ayaka Yamamoto (JPN) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 2
Caridad García Díaz (ESP) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Budstar FSF (UKR) 5
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3