Ryan Sturrock

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Iran 3
Portugal 5
Spain Women 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 5
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Portugal 3
Iran Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Portugal 3
Iran Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5