Belgium (Men Adult Tournaments)
Dynamic Euro Cup 2007 - Men
Edition 8
City: Hasselt (BEL)

Start Date:
07/04/2007
End Date:
08/04/2007

Hall: Sports Arena Alverberg

Organizer: Futsal Club Dynamic
Contact: Schorpion Dirk
Address:
Tel:
Fax:
WebSite: www.futsaldynamic.be
e-mail: info@futsaldynamic.be


Details:
The tournament will exist of 32 participating teams, divided into 8 groups of 4 teams. Therefore every participating team will play 3 group matches of 20 minutes. The numbers 1 and 2 of each group (16 teams) will go to the 1/8 finals of the Cup on Sunday and play another 4 matches of 20 minutes. The numbers 3 of each group (8 teams) will go to the 1/4 finals of the Plate and play another 3 matches of 20 minutes. The numbers 4 of each group (8 teams) will go to the 1/4 finals of the Bowl and play another 3 matches of 20 minutes.So regardless of the result every participating club will play minimum 6 matches! Because our tournament is an international futsal tournament all groups will be divided in such a way that there are always 4 different nationalities in 1 group! Immediately after the finals every participating club will receive a cup regardless of the result! And there are also cups for best player, best goalkeeper and the top scorer during the Cup competition as well as during the Plate and bowl competition! The participating countries this year are from : Belgium, the Netherlands, Germany, England, Denmark, Czech Republic, Switzerland, France, Norway, Scotland and Spain.

Dynamic Euro Cup 2007

7-8/4/2007
Hasselt (Belgium)
Hall: Sports Centre Alverberg

Time table

Saturday 07 April 2007 Group A Pitch 1

Clavis Dragons Futsal Genk (BEL) - CSOB Praha (CZE) 3 - 0
UEA Futsal Norwich B (ENG) - POI Rapid Edinburgh (SCO) 1 - 0
POI Rapid Edinburgh (SCO) - Clavis Dragons Futsal Genk (BEL) 1 - 2
CSOB Praha (CZE) - UEA Futsal Norwich B (ENG) 1 - 1
Clavis Dragons Futsal Genk (BEL) - UEA Futsal Norwich B (ENG) 0 - 1
POI Rapid Edinburgh (SCO) - CSOB Praha (CZE) 2 - 1

Saturday 07 April 2007 Group B Pitch 2

ABN AMRO Amsterdam (Netherl.) - Racing White Zonhoven (Bel.) 4 - 1
Il Giardino Lummen (Belgium) - FC Karlovy Vary (Czech Rep.) 4 - 2
FC Karlovy Vary (Czech Rep.) - ABN AMRO Amsterdam (Netherl.) 0 - 4
Racing White Zonhoven (Bel.) - Il Giardino Lummen (Belgium) 0 - 6
ABN AMRO Amsterdam (Netherl.) - Il Giardino Lummen (Belgium) 1 - 1
FC Karlovy Vary (Czech Rep.) - Racing White Zonhoven (Bel.) 6 - 3

Saturday 07 April 2007 Group C Pitch 1

Tranmere Victoria (England) - Eikelhof Tessenderlo (Belgium) 8 - 1
Dynamo 08 (Denmark) - Czech Made Plzen (Czech Rep.) 0 - 1
Czech Made Plzen (Czech Rep.) - Tranmere Victoria (England) 0 - 2
Eikelhof Tessenderlo (Belgium) - Dynamo 08 (Denmark) 0 - 2
Tranmere Victoria (England) - Dynamo 08 (Denmark) 1 - 1
Czech Made Plzen (Czech Rep.) - Eikelhof Tessenderlo (Belgium) 1 - 0

Saturday 07 April 2007 Group D Pitch 2

Baila Team Zonhoven (Belgium) - ZVK ACLI 2000 Genk (Belgium) 1 - 4
UEA Futsal Norwich A (England) - Sandefjord Futsal (Norway) 0 - 3
Sandefjord Futsal (Norway) - Baila Team Zonhoven (Belgium) 3 - 0
ZVK ACLI 2000 Genk (Belgium) - UEA Futsal Norwich A (England) 1 - 1
Baila Team Zonhoven (Belgium)- UEA Futsal Norwich A (England) 3 - 2
Sandefjord Futsal (Norway) - ZVK ACLI 2000 Genk (Belgium) 3 - 0

Saturday 07 April 2007 Group E Pitch 1

Tomislavgrad Bern (Switzerland) - Ad Fundum Nieuwerk. (BEL) 1 - 0
FK Lochotin Plzen (Czech Rep.) - Paris Acasa Futsal (France) 4 - 2
Paris Acasa Futsal (France) - Tomislavgrad Bern (Switzerland) 4 - 1
Ad Fundum Nieuwerk. (Belgium) - FK Lochotin Plzen (Czech Rep.) 1 - 8
Tomislavgrad Bern (Switzerland) - FK Lochotin Plzen (CZE) 1 - 3
Paris Acasa Futsal (France) - Ad Fundum Nieuwerk. (Belgium) 5 - 1

Saturday 07 April 2007 Group F Pitch 2

FC Dynamic Zelem (Belgium) - ING Brussel (Belgium) 4 - 0
ESCP-EAP Paris (France) - Dynamo 08 Amager (Denmark) 1 - 2
Dynamo 08 Amager (Denmark) - FC Dynamic Zelem (Belgium) 1 - 2
ING Brussel (Belgium) - ESCP-EAP Paris (France) 0 - 3
FC Dynamic Zelem (Belgium) - ESCP-EAP Paris (France) 3 - 1
Dynamo 08 Amager (Denmark) - ING Brussel (Belgium) 3 - 0

Saturday 07 April 2007 Group G Pitch 1

Futsal Barcelona (Spain) - De Loltrappers Paal (Belgium) 5 - 0
CM Jurnited Copenhagen (DK) - Worcester Warriors (England) 4 - 0
Worcester Warriors (England) - Futsal Barcelona (Spain) 1 - 7
De Loltrappers Paal (Belgium) - CM Jurnited Copenhagen (DK) 2 - 2
Futsal Barcelona (Spain) - CM Jurnited Copenhagen (DK) 3 - 2
Worcester Warriors (England) - De Loltrappers Paal (Belgium) 3 - 1

Saturday 07 April 2007 Group H Pitch 2

Dynamo 08 Copenhagen (Denmark) - Racing Lanaken (Belgium) 12 - 0
Lausanne Futsal Club (SUI) - FV Metropol Offenbach (GER) 4 - 0
FV Metropol Offenbach (Germany) - Dynamo 08 Copenhagen (DK) 1 - 3
Racing Lanaken (Belgium) - Lausanne Futsal Club Switzerland 0 - 8
Dynamo 08 Copenhagen (Denmark) - Lausanne Futsal Club (SUI) 1 - 2
FV Metropol Offenbach (Germany) - Racing Lanaken (Belgium) 4 - 0

Note:
The numbers 1 and 2 of each group have played in the cup (winners round 16 teams) The numbers 3 of each group have played in the Plate competition (8 teams) and the numbers 4 have played in the bowl competition also 8 teams

Time table

Sunday 08 April 2007

Quarter finals Bowl

CSOB Praha (CZE) - Eikelhof Tessenderlo (BEL) 2 - 2, 3 - 2
Racing White Zonhoven (BEL) - UEA Futsal Norwich A (ENG) 0 - 6
Ad Fundum Nieuwerken (BEL) - ING Brussels (BEL) 5 - 0
Worcester Warriors (ENG) - Racing Lanaken (BEL) 5 - 0

Qualification Matches Place 5 - 8 Bowl

Eikelhof Tessenderlo (Belgium) - ING Brussels (Belgium) 5 - 0
Racing White Zonhoven (Belgium) - Racing Lanaken (Belgium) 5 - 0

Semi Finals Bowl

UEA Futsal Norwich A (England) - Ad Fundum Nieuwerken (Belg.) 6 - 1
CSOB Praha (Czech Republic) - Worcester Warriors (England) 11 - 2

End Matches Bowl
7-8
ING Brussels (Belgium) - Racing Lanaken (Belgium) 5-0
5-6
Eikelhof Tessenderlo (BEL) - Racing White Zonhoven (BEL) 2-2, 1-3
3-4
Worcester Warriors (ENG) - Ad Fundum Nieuwerken (BEL) 2-1

FINAL
CSOB Praha (CZE) - UEA Futsal Norwich A (ENG) 1-1, 2-1

Awards

Goalkeeper: Jeroen Vandereyt, (Racing White Zonhoven (BEL))
Player: Roman Miklus, (CSOB Praha (CZE))
Top scorer: Stipe Bojanic, (UEA Futsal Norwich (ENG))

Time table Sunday 08 April 2007

Quarter Finals Plate

POI Rapid Edinburgh (Scotland) - Dynamo 08 (Denmark) 0 - 2
FC Karlovy Vary (Czech Rep.) - Baila Team Zonhoven (Belgium) 2 - 1
Tomislavgrad Bern (Switzerland) - De Loltrappers Paal (BEL) 7 - 1
ESCP-EAP Paris (France) - FV Metropol Offenbach (Germ.) 3 - 0

Qualification Matches Place 5 - 8 Plate

POI Rapid Edinburgh (SCO) - Baila Team Zonhoven (BEL) 2-4
De Loltrappers Paal (BEL) - FV Metropol Offenbach (GER) 1-1, 1-2

Semi Finals Plate

Dynamo 08 (Denmark) - FC Karlovy Vary (Czech Rep.) 0-0, 5-6
ESCP-EAP Paris (France) - Tomislavgrad Bern (Switzerland) 0-2

End Matches Plate
7-8
POI Rapid Edinburgh (SCO) - De Loltrappers Paal (BEL) 4-2
5-6
Baila Team Zonhoven (BEL) - FV Metropol Offenbach (GER) 7-2
3-4
ESCP-EAP Paris (France) - Dynamo 08 (Denmark) 0-5

Final
Tomislavgrad Bern (SUI) - FC Karlovy Vary (CZE) 1-0

Awards

Goalkeeper: Ivan Matic (Tomislavslavgrad Bern (SUI))
Player: Jirka Osten Fet (Club Karlovy Vary (CZE))
Top scorer: Niels Willems (Baila Team Zonhoven (BEL))

Time table Sunday 08 April 2007

1/8 Finals Cup

UEA Futsal Norwich B (ENG) - ZVK ACLI 2000 Genk (BEL) 0 - 4
Il Giardino Lummen (BEL) - Czech Made Plzen (CZE) 1 - 1, 5 - 4
Tranmere Victoria (ENG) - ABN AMRO Amsterdam (NED) 1 - 0
Sandefjord Futsal (NOR) - Clavis Dragons Futsal Genk (BEL) 4 - 0
FK Lochotin Plzen (CZE) - Dynamo 08 Copenhagen (DEN) 0 - 2
FC Dynamic Zelem (BEL) - CM Jurnited Copenhagen (DEN) 6 - 0
Futsal Barcelona (ESP) - Dynamo 08 Amager (DEN) 2 - 0
Lausanne Futsal Club (SUI) - Paris Acasa Futsal (FRA) 0 - 1

Qualification Matches Place 9 - 16 Cup

UEA Futsal Norwich B (ENG) - FK Lochotin Plzen (CZE) 0 - 4
Czech Made Plzen (CZE) - CM Jurnited Copenhagen (DEN) 5 - 1
ABN AMRO Amsterdam (NED) - Dynamo 08 Amager (DEN) 2 - 0
Clavis Dragons Futsal Genk (BEL) - Lausanne Futsal Club (SUI) 1 - 2

Quarter Finals Cup

ZVK ACLI 2000 Genk (BEL) - Dynamo 08 Copenhagen (DEN) 1 - 1, 1- 2
Il Giardino Lummen (BEL) - FC Dynamic Zelem (BEL) 4 - 3
Tranmere Victoria (ENG) - Futsal Barcelona (ESP) 2 - 5
Sandefjord Futsal (NOR) - Paris Acasa Futsal (FRA) 1 - 4

Qualification Matches Place 13 - 16 Cup

UEA Futsal Norwich B (ENG) - Dynamo 08 Amager (DEN) 2 - 0
CM Jurnited Copenhagen (DEN) - Clavis Dragons Genk (BEL) 1-1, 2-0

Qualification Matches Place 9 - 12 Cup

FK Lochotin Plzen (CZE) - ABN AMRO Amsterdam (NED) 2 - 2 6 - 5
Czech Made Plzen (CZE) - Lausanne Futsal Club (SUI) 0 - 0 1 - 3

Qualification Matches Place 5 - 8 Cup

ZVK ACLI 2000 Genk (BEL) - Tranmere Victoria (ENG) 5 - 0
FC Dynamic Zelem (BEL) - Sandefjord Futsal (NOR) 2 - 7

Semi Finals Cup

Dynamo 08 Copenhagen (DEN) - Futsal Barcelona (ESP) 3 - 4
Il Giardino Lummen (BEL) - Paris Acasa Futsal (FRA) 2 - 4

End Matches Cup

15- 16
Dynamo 08 Amager (DEN) - Clavis Dragons Futsal Genk (BEL) 5-0
13- 14
UEA Futsal Norwich B (England) - CM Jurnited Copenhagen (DK) 1-2
11- 12
Czech Made Plzen (Czech Rep.) - ABN AMRO Amsterdam (Neth.) 2-0
9 - 10
Lausanne Futsal Club (Switserl.) - FK Lochotin Plzen (CZ) 0-1
7 - 8
Tranmere Victoria (England) - FC Dynamic Zelem (Belgium) 0-5
5 - 6
ZVK ACLI 2000 Genk (Belgium) - Sandefjord Futsal (Norway) 1-4
3 - 4
Dynamo 08 Copenhagen (DK) - Il Giardino Lummen (Belgium) 0-5

FINAL
Futsal Barcelona (ESP) - Paris Acasa Futsal (FRA) 0-7

Awards:
Goalkeeper: Peter Schmitz (ZVK ACLI 2000 Genk (Belgium))
Player: Philippe Morren (Il Giardino Lummen (Belgium))
Top scorer: Pepe Torta (Futsal Barcelona (Spain))
Fair Play: Paris Acasa Futsal (France)

Winner Team: PARIS ACASA FUTSAL (FRA)

Best Player: Philippe Morren (Il Giardino Lummen (BEL))

Top Goalscorer: Pepe Torta (Futsal Barcelona (ESP))

Best Goalkeeper: Peter Schmitz (ZVK ACLI 2000 Genk (BEL))
































Visualize all Polls