Benjamin Sahel

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Japan 3
Russia 2
Portugal 5
Iran Women 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Portugal 5
Japan Under 20 2
Spain Under 19 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Portugal 5
Japan Under 20 2
Spain Under 19 3

Best Female Player in the World

Name Points
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Carlos Barrón Redondo (ESP) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Salar Aghapour (IRN) 1
Josip Jurlina (CRO) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Salar Aghapour (IRN) 1
Josip Jurlina (CRO) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Portugal 2
Morocco 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Portugal 2
Morocco 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 2
Julio Delgado González (ESP) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 5
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Andrés Sanz (ESP) 4