Lieven Baert

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Kazakhstan 3
Portugal 2
Serbia 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 2
Portugal 3
Brazil Under 18 1
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 2
Portugal 3
Brazil Under 18 1
Iran Women 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Michal Kaluza (POL) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Russia 3
Spain 5
Iran 1
Japan Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Russia 3
Spain 5
Iran 1
Japan Under 20 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5