Ruben Nazaretyan

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 2
Thailand 1
Argentina 3
Iran 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 3
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 3
Spain 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 3
Argentina 4
Egypt 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 3
Argentina 4
Egypt 1
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4