Diego D'Alessandro

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 5
Spain 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 3
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 3
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Czech Republic 1
Portugal 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Czech Republic 1
Portugal 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Angelica Dibiase (ITA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Massimiliano Neri (ITA) 2
Alexander Ratych (UKR) 1
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5