Max Tjaden

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Argentina 4
Iran 1
France 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 5
Japan 2
Spain 3
Thailand 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 5
Japan 2
Spain 3
Thailand 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1