Andri Irawan

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan Under 20 3
Spain 5
Spain Under 19 1
Spain Women 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 2
Iran 3
Spain 5
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 2
Iran 3
Spain 5
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 2
Iran 3
Spain 5
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Renan Franklin (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Renan Franklin (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 3
Renan Franklin (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Julio Delgado González (ESP) 2
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 5
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 4

Best Female Club in the World

Name Points
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1