Andri Irawan

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 5
Thailand 4
Argentina 1
Iran 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Iran 1
Portugal 2

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 3
Renan Franklin (BRA) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 3
Renan Franklin (BRA) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Japan Under 20 3
Spain Under 19 1
Spain Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Japan Under 20 3
Spain Under 19 1
Spain Women 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4