Andri Irawan

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Iran 1
Portugal 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 3
Renan Franklin (BRA) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 5
Thailand 4
Argentina 1
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 5
Thailand 4
Argentina 1
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 5
Thailand 4
Argentina 1
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 5
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Panut Kittipanuwong (THA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Japan Under 20 3
Spain Under 19 1
Spain Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Japan Under 20 3
Spain Under 19 1
Spain Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Japan Under 20 3
Spain Under 19 1
Spain Women 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Salar Aghapour (IRN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Kazakhstan 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Kazakhstan 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Kazakhstan 1
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Hicham Dguig (MOR) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Hicham Dguig (MOR) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Hicham Dguig (MOR) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 4
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Julio Delgado González (ESP) 2
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 5
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 4