Steven McLean

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Hungary 1
Kazakhstan 3
Spain 5

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Pablo Taborda (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Hesham Saleh (EGY) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina Under 20 1
Egypt 3
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Pablo Taborda (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Hesham Saleh (EGY) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina Under 20 1
Egypt 3
Portugal 4
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 4

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Michal Kaluza (POL) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Player in the World

Name Points
Danilo Baron (BRA) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Michal Kaluza (POL) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 4