Ricardo Cámara Sobral

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Kazakhstan 3
Portugal 2
Czech Republic 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Italy 1
Russia 3
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Italy 1
Russia 3
Spain 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Igor Putilov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Marta Balbuena (ESP) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5