Samir Hasani

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil 5
Spain 4
Spain 4
Argentina 3
Argentina 3
Kazakhstan 1
Kazakhstan 1
Iran 2
Iran 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Vic Hermans 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Vic Hermans 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Vic Hermans 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 2

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Vic Hermans 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 2

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Iran 3
France 1
Iran Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Iran 3
France 1
Iran Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Iran 3
France 1
Iran Under 20 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Iran 3
France 1
Iran Under 20 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Pierre Jacky 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eder Popiolski (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Pierre Jacky 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Landry Ngala (FRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Landry Ngala (FRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Landry Ngala (FRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Landry Ngala (FRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Pierre Jacky 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Pierre Jacky 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 2
Iran 3
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 2
Iran 3
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 2
Iran 3
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 2
Iran 3
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 3
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 2
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 2
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 2
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Iran 2
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5