Jesús Velasco

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 5
Japan Under 20 2
Spain Under 19 3
Spain Women 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 1
Spain 4
Argentina 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 1
Spain 4
Argentina 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 1
Spain 4
Argentina 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 5
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 4
Argentina 2
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 4
Argentina 2
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 4
Argentina 2
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Leoas Da Serra (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
David Ramos Barragán (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Caridad García Díaz (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 2
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 1
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 3
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4