Gjergy Vyshka

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
France 2
Iran 1
Poland 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Roberto Menichelli 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Maulana Buanamade (MOZ) 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Roberto Menichelli 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Maulana Buanamade (MOZ) 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Roberto Menichelli 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 3
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Maulana Buanamade (MOZ) 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Hungary 2
Kazakhstan 3
Spain 4
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Hungary 2
Kazakhstan 3
Spain 4
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Hungary 2
Kazakhstan 3
Spain 4
Russia Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 3
Cristiane de Souza (BRA) 4
Julio Delgado González (ESP) 5
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Alexander Ratych (UKR) 1

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 5
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Leoas Da Serra (BRA) 1