Emil Aliev

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 2
Russia 5
Iran 4
Brazil Under 18 1

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Portugal 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Mika Eguchi (JPN) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Mika Eguchi (JPN) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Goran Ivancic (SRB) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Jani Korpela (FIN) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 3
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 5
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 3
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Jani Korpela (FIN) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Goran Ivancic (SRB) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Russia 4
Iran 2
Portugal 3
Spain Under 19 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Russia 4
Iran 2
Portugal 3
Spain Under 19 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Mika Eguchi (JPN) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
MFK Tyumen (RUS) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 2
Taynan da Silva Rego (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 2
Taynan da Silva Rego (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5