Dave Payne

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 1
Brazil Under 18 3
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Italy 3
Japan 2
Portugal Women Team 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Italy 3
Japan 2
Portugal Women Team 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Italy 3
Japan 2
Portugal Women Team 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 3
Russia Women 1
Ukraine 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 3
Russia Women 1
Ukraine 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Spain 3
Russia Women 1
Ukraine 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 1
Argentina 5
Iran 4
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 1
Argentina 5
Iran 4
Russia Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 1
Argentina 5
Iran 4
Russia Women 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Fulvio Colini (ITA) 1
José Asunción Sánchez (PAR) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3