Marcelo Serpa

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Japan 1
Spain 2
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Japan 1
Spain 2
Argentina 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Japan 1
Spain 2
Argentina 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 4
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 3
Spain 4
Iran 5
France 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 3
Spain 4
Iran 5
France 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 3
Spain 4
Iran 5
France 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Iran 2
Brazil Women Under 20 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Iran 2
Brazil Women Under 20 4
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Iran 2
Brazil Women Under 20 4
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Michal Kaluza (POL) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Michal Kaluza (POL) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Michal Kaluza (POL) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Luís Conceição (POR) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Luís Conceição (POR) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Luís Conceição (POR) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 1
Iván Brizuela (ARG) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Antony Riley (NZL) - OFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4