Patrick Willemarck

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Russia 2
Spain 3
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 1
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 1
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 1
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 1
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 1
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
SL Benfica (Portugal) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Flavia Lorena Benítez (ARG) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Iran 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Iran 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Iran 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Iran 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Iran 2
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 1
Argentina 5
Iran 3
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 3
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2