Antoine Manga

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 3
Lucas Flores (ARG) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Futsalplanet Awards 2019

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 2
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 4
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 2
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 4
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA, women) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1