Ivica Ojvan

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Wilson Sabóia (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
France 1
Iran 3
Poland 2
Spain 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 3
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 3
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Simi (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 3
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 2
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Amir Shamsaei (IRN) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 2
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1