Charbel Krayem

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Iran 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Japan 1
Russia 2
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Japan 1
Russia 2
Spain 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Thailand 1
Argentina 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Thailand 1
Argentina 3
Iran 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1