Nurjan Djetybaev

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 4
Thailand 1
Argentina 5
Iran 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 2
Iran Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 2
Iran Women 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Renan Franklin (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Renan Franklin (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Argentina 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Argentina 1
Portugal 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
Mes Rafsanjan FC (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 5
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Julio Delgado González (ESP) 4
Alexander Ratych (UKR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 3