Ali Sanei Arani

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 5
Spain 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 4
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 4
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 1
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 4
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Zeinab Karami (IRN) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Zeinab Karami (IRN) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 5
Portugal 1
Russia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Caridad García Díaz (ESP) 2
Zeinab Karami (IRN) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Julio Delgado González (ESP) 4
Atefeh Rezaei (IRN) 3
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 5
Mes Rafsanjan FC (IRN) 3