Ali Sanei Arani

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Iran 4
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 1
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 1
Iran 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Pescara C5 (Italy) 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 2
Pescara C5 (Italy) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Argentina 2
Iran 5
Iran Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Argentina 2
Iran 5
Iran Under 20 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3