Andrei Tolmach

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 1
Russia Women 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
David Marín Ortega (ESP) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 5
Spain 4
Iran 1
Iran Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 5
Spain 4
Iran 1
Iran Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 5
Spain 4
Iran 1
Iran Women 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 2
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Argentina 4
Serbia 2
Venezuela 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Argentina 4
Serbia 2
Venezuela 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Argentina 4
Serbia 2
Venezuela 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Budstar FSF (UKR) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Tomas Neumann 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 4
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Andrés Sanz (ESP) 3