Evgeny Yanchenko

Yanchenko

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Japan 2
Russia 5
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal Women Under 18 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Czech Republic 4
Morocco 5
Serbia 2
Venezuela 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Marta Balbuena (ESP) 2
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Duje Maretic (CRO) 2
Pham Minh Giang (VIE) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Goran Ivancic (SRB) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Tomas Neumann 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Cristiane de Souza (BRA) 2
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Massimiliano Neri (ITA) 4
Alexander Ratych (UKR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 2
Jani Korpela (FIN) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 5

Best Female Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2