Marcelo Guillermo Lombardini

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Portugal Women Team 2
Russia 3
Spain 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Iran 1
Ukraine 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Spain 4
Iran 1
Ukraine 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Amitesh Behari (FIJ), OFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Amitesh Behari (FIJ), OFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Mehdi Mostafaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
SL Benfica (Portugal) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Kazakhstan 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Kazakhstan 1
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Hicham Dguig (MOR) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Hicham Dguig (MOR) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 2
Caridad García Díaz (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 2
Caridad García Díaz (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Cristiane de Souza (BRA) 5
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 4
Massimiliano Neri (ITA) 2
Andrés Sanz (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1