Sergey Tchajka

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Spain 5
Iran 3
Russia Women 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Italy 5
Russia 4
Argentina 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Italy 5
Russia 4
Argentina 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 1
Italy 5
Russia 4
Argentina 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
France 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
France 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
France 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 1
Htay Myint (MYA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 1
Htay Myint (MYA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 1
Htay Myint (MYA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Iran 5
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Iran 5
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Iran 5
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 4