Diego Raul Giustozzi

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Italy 3
Japan 2
Spain 4
Argentina 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 4
Argentina 5
Iran 3
France 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 4
Argentina 5
Iran 3
France 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 4
Argentina 5
Iran 3
France 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 4
Argentina 5
Iran 3
France 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Iran 5
Portugal 4
Brazil Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Iran 5
Portugal 4
Brazil Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Iran 5
Portugal 4
Brazil Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Iran 5
Portugal 4
Brazil Under 18 3

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 2
Portugal 4
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 2
Portugal 4
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 2
Portugal 4
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 2
Portugal 4
Spain Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Argentina 5
Morocco 2
Venezuela 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Argentina 5
Morocco 2
Venezuela 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Argentina 5
Morocco 2
Venezuela 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Argentina 5
Morocco 2
Venezuela 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 3
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2