Diego Raul Giustozzi

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 18 3
Iran 5
Portugal 4
Spain 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Italy 3
Japan 2
Spain 4
Argentina 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Italy 3
Japan 2
Spain 4
Argentina 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Italy 3
Japan 2
Spain 4
Argentina 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Italy 3
Japan 2
Spain 4
Argentina 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 4
France 1
Iran 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 4
France 1
Iran 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 4
France 1
Iran 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 4
France 1
Iran 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 4
Russia 3
Spain 2
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 4
Russia 3
Spain 2
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 4
Russia 3
Spain 2
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Portugal 4
Russia 3
Spain 2
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Morocco 2
Russia 1
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Morocco 2
Russia 1
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Morocco 2
Russia 1
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 3
Morocco 2
Russia 1
Venezuela 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 3
Cristiane de Souza (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1

Best Female Club in the World

Name Points
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1