Osmar Arney Fonnegra Henao

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 2
Argentina 4
Portugal 1
Venezuela 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Japan 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Japan 2
Spain 4
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 3
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Pescara C5 (Italy) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Pescara C5 (Italy) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4