Osmar Arney Fonnegra Henao

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 3
Iran 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Japan 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Japan 2
Spain 4
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 5
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 2
Argentina 4
Portugal 1
Venezuela 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 2
Argentina 4
Portugal 1
Venezuela 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Massimiliano Neri (ITA) 3
Alexander Ratych (UKR) 2
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 4