Rene Gaida

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Portugal 4
Spain Under 19 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 3
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 3
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 3
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 3
Spain 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Angelica Dibiase (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Angelica Dibiase (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Angelica Dibiase (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Female Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5