Rene Gaida

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Kazakhstan 3
Iran 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 3
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 3
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 3
Spain 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 1
Russia 3
Spain 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Vic Hermans 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Iran 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Renan Franklin (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Portugal 4
Spain Under 19 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Portugal 4
Spain Under 19 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Portugal 4
Spain Under 19 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Portugal 4
Spain Under 19 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
MFK Tyumen (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Igor Putilov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Albert Canillas Alavés (ESP) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Josip Jurlina (CRO) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 2
Portugal 3
Czech Republic 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Angelica Dibiase (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Angelica Dibiase (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Angelica Dibiase (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Alberto García Delgado (ESP) 5
Jani Korpela (FIN) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Female Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5