Ivan Stoilov

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 1
Portugal 4
Spain 3
Spain Under 19 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Italy 5
Japan 1
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 3
Iran 1
Spain 5
Ukraine 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 3
Iran 1
Spain 5
Ukraine 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 3
Iran 1
Spain 5
Ukraine 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 3
Iran 1
Spain 5
Ukraine 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 3
Iran 1
Spain 5
Ukraine 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 3
Iran 1
Spain 5
Ukraine 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Hesham Saleh (EGY) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Portugal 1
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Iran 2
Spain 5
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3

Best Player in the World

Name Points
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 3
Portugal 5
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 4
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1
Tomas Neumann 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Spain 3
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1
Tomas Neumann 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Spain 3
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1
Tomas Neumann 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Spain 3
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1
Tomas Neumann 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Spain 3
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1
Tomas Neumann 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Spain 3
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Diego Roncaglio (BRA) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Goran Ivancic (SRB) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1
Tomas Neumann 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Spain 3
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 2
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Julio Delgado González (ESP) 5
Massimiliano Neri (ITA) 1
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2
Atefeh Rezaei (IRN) 3
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 4
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 3