Kai Bardal

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 5
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 5
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 5
Spain 2
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 5
Spain 2
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 1
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 1
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 1
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 1
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Portugal Women Under 18 4

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Michal Kaluza (POL) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 3
Kazakhstan 1
Slovenia 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 3
Kazakhstan 1
Slovenia 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 3
Kazakhstan 1
Slovenia 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 4
Argentina 3
Kazakhstan 1
Slovenia 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Aleksandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Aleksandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Aleksandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Aleksandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Pescara C5 (Italy) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Pescara C5 (Italy) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Pescara C5 (Italy) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Pescara C5 (Italy) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Argentina 5
France 3
Poland 4
Thailand Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Argentina 5
France 3
Poland 4
Thailand Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Argentina 5
France 3
Poland 4
Thailand Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Argentina 5
France 3
Poland 4
Thailand Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Andrzej Bianga (POL) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 2