Kai Bardal

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
France 3
Poland 4
Thailand Women 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 5
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 5
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 5
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 5
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 5
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Italy 5
Spain 2
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Slovenia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Slovenia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Slovenia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Slovenia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Slovenia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Slovenia 5
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Kazakhstan 3
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Kazakhstan 3
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Kazakhstan 3
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Kazakhstan 3
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Kazakhstan 3
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Kazakhstan 3
Russia 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 5

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 18 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 18 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 18 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 18 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 18 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 18 3
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 3
Spain 1
Spain Under 19 2
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
MFK Tyumen (RUS) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 3
Spain 1
Spain Under 19 2
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
MFK Tyumen (RUS) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 3
Spain 1
Spain Under 19 2
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
MFK Tyumen (RUS) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 3
Spain 1
Spain Under 19 2
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
MFK Tyumen (RUS) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 3
Spain 1
Spain Under 19 2
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
MFK Tyumen (RUS) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Portugal 3
Spain 1
Spain Under 19 2
Spain Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
MFK Tyumen (RUS) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 3
Spain 4
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Jani Korpela (FIN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 3
Spain 4
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Jani Korpela (FIN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 3
Spain 4
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Jani Korpela (FIN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 3
Spain 4
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Jani Korpela (FIN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 3
Spain 4
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Jani Korpela (FIN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 3
Spain 4
Serbia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Jani Korpela (FIN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Zeinab Karami (IRN) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 1
Julio Delgado González (ESP) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Atefeh Rezaei (IRN) 4
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Budstar FSF (UKR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Mes Rafsanjan FC (IRN) 1