Diego Provenzano

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 5
Brazil Women 1
France 2
Spain 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 4
Russia 1
Spain 2
Argentina 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Under 18 2
Iran Women 4
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Under 18 2
Iran Women 4
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Under 18 2
Iran Women 4
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Under 18 2
Iran Women 4
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Under 18 2
Iran Women 4
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 4
Evandro Borges (BRA) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Iran 2
Spain 3
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Iran 2
Spain 3
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Iran 2
Spain 3
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Iran 2
Spain 3
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Iran 2
Spain 3
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 4
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Albert Tsaider (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Albert Tsaider (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Albert Tsaider (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Albert Tsaider (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Deives Moraes (BRA) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 1
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Albert Tsaider (RUS) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Russia 2
Spain 3
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
David Ramos Barragán (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1