Ville Sihvonen

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 3
Iran 1
France 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 2
Spain 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Kaoru Morioka (PER/JPN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Hernán Basile (ARG) 4
Fabio Cortez (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 4
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 3
Spain 4
Portugal 5
Iran Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 3
Spain 4
Portugal 5
Iran Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 3
Spain 4
Portugal 5
Iran Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Russia 3
Spain 4
Portugal 5
Iran Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Michal Kaluza (POL) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Iván Brizuela (ARG) 1
Evandro Borges (BRA) 2
Sergio González Pérez (ESP) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 4
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 3