Anton Baboshin

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Kazakhstan 1
Portugal 3
Russia 4
Russia Women 2
Spain 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 3
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 3
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 3
Russia 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 5
Christian Meloni (ARG) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 4
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Spain 4
Russia Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Spain 4
Russia Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 2
Kazakhstan 1
Spain 4
Russia Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Pedro Duarte Rei (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 2
Portugal 4
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 2
Portugal 4
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 2
Portugal 4
Russia 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1