Marco Calabresi

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Renan Franklin (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Iran 1
Portugal 5
Russia 3
Spain 4

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Pablo Taborda (ARG) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 3
Iran 4
Kazakhstan 2
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Pablo Taborda (ARG) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 3
Iran 4
Kazakhstan 2
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Pablo Taborda (ARG) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 3
Iran 4
Kazakhstan 2
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Pablo Taborda (ARG) 4
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Egypt 3
Iran 4
Kazakhstan 2
Russia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
France 4
Iran Under 20 2
Poland 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
France 4
Iran Under 20 2
Poland 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
France 4
Iran Under 20 2
Poland 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Pierre Jacky 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
France 4
Iran Under 20 2
Poland 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Portugal 5
Russia 2
Spain 3
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cristiane de Souza (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
MFK Tyumen (RUS) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Portugal 5
Russia 2
Spain 3
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cristiane de Souza (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
MFK Tyumen (RUS) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Portugal 5
Russia 2
Spain 3
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cristiane de Souza (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
MFK Tyumen (RUS) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Portugal 5
Russia 2
Spain 3
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Cristiane de Souza (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 2
Barça (ESP) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 4
MFK Tyumen (RUS) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Marta Balbuena (ESP) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Kazakhstan 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Kazakhstan 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Kazakhstan 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Artem Niyazov (RUS) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Kazakhstan 1
Portugal 4
Russia 2
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
David Ramos Barragán (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Jani Korpela (FIN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Julio Delgado González (ESP) 1
Massimiliano Neri (ITA) 4
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 4
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 1