Nodir Dusmatov

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 5
Spain 1
Iran 2
Portugal 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Luís Conceição (POR) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Thailand 2
Argentina 1
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Thailand 2
Argentina 1
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Thailand 2
Argentina 1
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Alicia Morell Campillo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Kazakhstan 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Kazakhstan 2
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 3
Spain 5
Kazakhstan 2
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Alireza Samimi (IRN) 1
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
David Ramos Barragán (ESP) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 5

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Leoas Da Serra (BRA) 1
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Julio Delgado González (ESP) 3
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 2

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Kazakhstan 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Kazakhstan 4
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Kazakhstan 4
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points