Panuwat Sriracha

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Japan Under 20 1
Russia 2
Thailand 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
France 1
Iran 2
Thailand Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Darika Peanpailun (THA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
France 1
Iran 2
Thailand Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Darika Peanpailun (THA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Katawut Hankampa (THA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
France 1
Iran 2
Thailand Women 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
David Marín Ortega (ESP) 3
Hernán José Garcias (ARG) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Darika Peanpailun (THA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women Under 20 3
Iran 4
Portugal 5
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women Under 20 3
Iran 4
Portugal 5
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women Under 20 3
Iran 4
Portugal 5
Russia 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Russia 4
Spain 1
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Russia 4
Spain 1
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Russia 4
Spain 1
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Jani Korpela (FIN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Mika Eguchi (JPN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Leoas Da Serra (BRA) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5