Ivan Novak

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Japan 1
Portugal 3
Russia 2
Spain 5

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Hungary 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
SL Benfica (Portugal) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Hungary 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 4
SL Benfica (Portugal) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Portugal 4
Russia 3
Spain 5
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Antony Riley (NZL) - OFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Marta Balbuena (ESP) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Mahdi Javid (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 5
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ryuji Suzuki (JPN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Portugal 4
Russia 3
Spain 5
Spain Women 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Antony Riley (NZL) - OFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Marta Balbuena (ESP) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2