David Candelas

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Portugal 5
Japan Under 20 2
Spain Under 19 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 4
Spain 2
Argentina 5
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Caridad García Díaz (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Diego Roncaglio (BRA) 4
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
David Ramos Barragán (ESP) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 2

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 4

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
Leoas Da Serra (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 1

Best Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Artem Niyazov (RUS) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 2
Julio Delgado González (ESP) 5
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 1
Andrés Sanz (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 3
Goran Ivancic (SRB) 1
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Tomas Neumann 2