Pedro Galan Nieto

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Portugal 2
Russia 3
Spain 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Italy 5
Portugal (w) 3
Spain 4
Argentina 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Italy 5
Portugal (w) 3
Spain 4
Argentina 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Italy 5
Portugal (w) 3
Spain 4
Argentina 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Italy 5
Portugal (w) 3
Spain 4
Argentina 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Italy 5
Portugal (w) 3
Spain 4
Argentina 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Italy 5
Portugal (w) 3
Spain 4
Argentina 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Italy 5
Portugal (w) 3
Spain 4
Argentina 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 2
Kazakhstan 4
Iran 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 2
Kazakhstan 4
Iran 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 2
Kazakhstan 4
Iran 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 2
Kazakhstan 4
Iran 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 2
Kazakhstan 4
Iran 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 2
Kazakhstan 4
Iran 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 2
Kazakhstan 4
Iran 3
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
France 4
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
France 4
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
France 4
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
France 4
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
France 4
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
France 4
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
France 4
Iran 2
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Ho Van Y (VIE) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 2
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal 5
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Ho Van Y (VIE) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 2
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal 5
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Ho Van Y (VIE) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 2
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal 5
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Ho Van Y (VIE) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 2
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal 5
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Ho Van Y (VIE) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 2
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal 5
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Ho Van Y (VIE) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 2
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal 5
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Ho Van Y (VIE) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 2
Brazil Women Under 20 1
Iran Women 3
Portugal 5
Spain 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sergio González Pérez (ESP) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan Under 20 2
Portugal 1
Spain 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan Under 20 2
Portugal 1
Spain 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan Under 20 2
Portugal 1
Spain 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan Under 20 2
Portugal 1
Spain 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan Under 20 2
Portugal 1
Spain 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan Under 20 2
Portugal 1
Spain 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 4
Lucas Hernan Farach (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan Under 20 2
Portugal 1
Spain 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 2
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Morocco 1
Portugal 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Morocco 1
Portugal 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Morocco 1
Portugal 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Morocco 1
Portugal 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Morocco 1
Portugal 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Morocco 1
Portugal 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Julio Delgado González (ESP) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 2
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Women's Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Futsal Pescara Femminile (ITA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 3
Morocco 1
Portugal 4
Spain 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Caridad García Díaz (ESP) 5
Marta Balbuena (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Julio Delgado González (ESP) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 2
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Women's Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Mes Rafsanjan FC (IRN) 2
Futsal Pescara Femminile (ITA) 1

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Esteban Cejudo Guerrero (ESP) 4
Erick Olim Mendonça (POR) 1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Federico Pérez Garrigós (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Iran 2
Morocco 3
Kazakhstan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Barça (ESP) 4
MFK Sinara (RUS) 1
MFK Tyumen (RUS) 2
Cascavel Futsal 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Ernesto Claudino Gris (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Esteban Cejudo Guerrero (ESP) 4
Erick Olim Mendonça (POR) 1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Federico Pérez Garrigós (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Iran 2
Morocco 3
Kazakhstan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Barça (ESP) 4
MFK Sinara (RUS) 1
MFK Tyumen (RUS) 2
Cascavel Futsal 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Ernesto Claudino Gris (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Angelica Dibiase (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Esteban Cejudo Guerrero (ESP) 4
Erick Olim Mendonça (POR) 1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Federico Pérez Garrigós (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Iran 2
Morocco 3
Kazakhstan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Barça (ESP) 4
MFK Sinara (RUS) 1
MFK Tyumen (RUS) 2
Cascavel Futsal 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 4
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 2
Ernesto Claudino Gris (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Angelica Dibiase (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4

Best Men's Player in the World