Pedro Galan Nieto

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Spain 4
Brazil Women Under 20 1
Portugal 5
Brazil Under 18 2
Iran Women 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Luís Conceição (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 5
Argentina 1
Kazakhstan 4
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 5
Argentina 1
Kazakhstan 4
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 5
Argentina 1
Kazakhstan 4
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 5
Argentina 1
Kazakhstan 4
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Pescara C5 (Italy) 3
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Spain 5
Argentina 3
Iran 2
France 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
David Marín Ortega (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
David Marín Ortega (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
David Marín Ortega (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
David Marín Ortega (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 2
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4
Pierre Jacky 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Italy 5
Portugal Women Team 3
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Italy 5
Portugal Women Team 3
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Italy 5
Portugal Women Team 3
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Italy 5
Portugal Women Team 3
Spain 4
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 2
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 4
Argentina 5
Iran 1
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Lucas Flores (ARG) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4