Eduardo Garcia Belda

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 5
Argentina 2
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 5
Argentina 2
Portugal 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Marta Balbuena (ESP) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 4
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 5
David Ramos Barragán (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 4

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2
Tomas Neumann 1

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 1
Marta Balbuena (ESP) 4
Caridad García Díaz (ESP) 3
Angelica Dibiase (ITA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Andrés Sanz (ESP) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Russia Women 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points